POCZĄTKI KLUBU SPORTOWEGO „OLIMPIA KOWARY"

Jesienią 1945 roku zostały rozegrane pierwsze towarzyskie mecze pomiędzy Milicją Obywatelską w Kowarach a żołnierzami. Porucznik Brewczyński był zapalonym działaczem piłki nożnej, natomiast jego synowie utalentowanymi piłkarzami, w związku z czym w okresie zimowym postanowiono stworzyć klub sportowy piłki nożnej. Jedyną barierę stanowił brak jednolitych ubiorów, w efekcie czego zorganizowano akcję pozyskania sprzętu sportowego od ludności niemieckiej. Wiosną 1946 roku miasto rozegrało mecze towarzyskie z sąsiadujący Miłkowem, Mysłakowicami.

Rok później, tj. jesienią 1946 powstały dwa kluby zakładowe: Klub Sportowy „Wolność” przy Kopalni Rudy Żelaza, a także Klub Sportowy „Włókniarz” przy Fabryce Dywanów, które rozpoczęły swe funkcjonowanie w sezonie jesienno-wiosennym podczas rozgrywek piłkarskich na terenie powiatu Jelenia Góra.

W związku z dynamicznym rozwojem miasta w latach 1948- 1949 sport został odsunięty na dalszy plan. W 1950 roku nastąpił przełom. Dzięki Zakładom Przemysłowym R-1 utworzono wiele dyscyplin sportowych, takich jak: piłka nożna, sekcja bokserska, sekcja piłki koszykowej, sekcja piłki siatkowej żeńskiej i męskiej, lekkoatletyka, bobsleje, saneczki, skeleton, tenis stołowy, sekcja sportu motorowego i samochodowego. W minionym okresie swą działalność przemysłową rozszerza Fabryka Dywanów, która wykupuję długi niezapomnianego z lat 50 klubu i rejestruję pod nazwą MZKS „OLIMPIA” KOWARY”. Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy.

Obecnie sekcja piłki nożnej zrzesza ponad 120 zawodników w 6 grupach wiekowych i występuje pod nazwą:

MIEJSKI KLUB SPORTOWY OLIMPIA KOWARY

Patroni